Náš divadelný repertoár aktuálne pozostáva z nasledujúcich predstavení:
- Tajomný náhrdelník
- Kratochvíľne rozmary šľachty
- Inventúra démonov
- Mesačné svetlo lásky
- Umlčaný potomok
- Vôňa lupeňov
- Ženy v nádeji
- Kde bolo, nebolo... alebo Netradičná rozprávková kaša
- Predstavenia na kľúč
Tajomný náhrdelník
Romantika, mágia čarodejníc, vypočítavá potupa kráľovnej, nástrahy prefíkaného kardinála, dramatické zvraty, ale hlavne osudové perly kráľovninho náhrdelníka. To všetko uvidíte v tomto divadelnom predstavení.
Kráľovná v nestráženej chvíli odhalí tajomstvo svojej nie veľmi múdrej komornej. Tá nechtiac záhadu kráľovninho perlového náhrdelníka vyzradí počas spovede kardinálovi.
Nasleduje vzrušujúca spleť udalostí, v ktorých Vás postavy prekvapia celou paletou ľudských vlastností. Príďte sa pozrieť, ako sa môže zvrtnúť túžba po moci posilnená zázračným svetom mágie a kúziel. Ako si prefíkaný kardinál uľahčí cestu za svojimi úmyslami a či ostane tajomstvo náhrdelníka naozaj ukryté zistíte na predstavení Tajomný náhrdelník.
Kratochvíľne rozmary šľachty
Vznešená šľachta mala aj svoju ľudskú tvár. Šľachtici sa vo svojich životoch zaoberali činnosťami, ktoré by ste možno ani nečakali. Nazrite s nami do sveta, ktorý sa ukrýval pod všetkým luxusom a pompéznymi gestami.
Ľudia ako my všetci - aj taká bola šľachta. Láska, nenávisť, moc, bohatstvo, intrigy a túžby. To všetko hýbalo tiež svetom velikánov. A keď sa kráľovský dvor bavil, bavil sa naozaj poriadne a nahlas!
Ako si krátili svoje chvíle veľkí páni a vznešené dámy máte možnosť vidieť v predstavení, kde nechýba smiech, humor i prekvapivé situácie. Navštívte Kratochvíľne rozmary šľachty a bavte sa s najväčšou smotánkou z dávnej minulosti.
Inventúra démonov
O ľudskom hriechu už boli popísané celé stovky kníh. Sú však jednotlivé smrteľné hriechy až natoľko hriešne? Dokážeme si so svojimi hriechmi poradiť sami alebo potrebujeme nejakého ochrancu nad sebou? Kto by rád videl svet a ľudstvo bez hriechu?
Zrkadlo večne živým démonom nastaví cestovateľská misia, kde budú návštevníci putovať naprieč storočiami a európskymi krajinami. V ústredných úlohách sa predstavia: pýcha, hnev, obžerstvo, závisť, smilstvo, lakomstvo, lenivosť. Teda sedem kardinálnych hriechov. Hlavnými sprievodcami plavby údolím démonov, po starej Európe, budú dvaja stvoritelia sveta Dobrodej Biely a Kazisvet Čierny, ktorí si na pomoc zoberú tiež svoje hovorkyne.
Ako prvé sa počas predstavenia prekročia hranice nášho severného suseda Poľska. Prostredníctvom pyšnej šľachtičnej a jej zúrivej sestry, sa bude možné zoznámiť hneď s dvomi hriechmi naraz, pýchou a hnevom. Počas pátracej misie budú návštevníci tiež časooptikou teleportovaní do veľkolepého a oslnivého Paríža, kde dcéru člena kráľovskej súdnej rady ohrozuje a znemožňuje kardinálny démon obžerstvo. Z Paríža cestovateľská misia pokračuje do Horného Saska, pretože hlavu mladej zámockej kuchárky opantá závisť. Z univerzálneho komplexu smrteľných hriechov nemožno opomenúť smilstvo. Jeho reprezentantmi sa stanú zámožný benátsky kupec a jeho radodajná manželka. Výprava za kardinálnymi démonmi zavedie cestovateľov z Talianska i do cárskeho Ruska. V tejto krajine sa presvedčia, že večne živé lakomstvo dokáže pošliapať i dlhoročné priateľstvá. Vďaka poslednému smrteľnému hriechu, lenivosti, návštevníci časostroj zastavia v dobe československého socializmu a na príklade nie príliš pracovitej kastelánky a upratovačky múzea sa dozvedia, že prokrastinácia fungovala na plné obrátky aj niekoľko desiatok rokov dozadu.
Čo však na konci plavby údolím siedmich démonov napíšu tlačové hovorkyne nebeských a pekelných brán do záverečnej správy o súčasnej miere ľudského hriechu? Páchajú ľudia svoje poklesky vedome alebo im boli vopred naprogramované? Hrešia dnes ľudia viac alebo rovnako ako v minulosti? Odpovede na tieto doposiaľ nevyriešené a veľmi aktuálne otázky rozlúskne predstavenie Inventúra démonov.
Mesačné svetlo lásky
Svetlo žiariacej luny, záblesk lásky, osudové jazero, nadanie mladého umelca, nesmrteľná hudobná múza, ale i dobrosrdečnosť a pretvárka. Sedem indícií, vďaka ktorým ožíva príbeh, ktorý pred viac ako 215 rokmi odvial čas.
V roku 1801 pozval gróf Jozef Brunsvik do svojho honosného sídla chudobného, ale veľmi nadaného génia Ludwiga van Beethovena. Tento nemecký skladateľ flámskeho pôvodu mal učiť hudbu grófove netere – Jozefínu, Teréziu a Giuliettu. Jednej z nich však Beethovenov pobyt od počiatku prekáža a voči polohluchému maestrovi hudby vyhotoví zákerný plán. Plán pretvárky a neúprimnej lásky. Svoj zámer mladá slečna bez akýchkoľvek morálnych zábran začína naplno realizovať a postupne získava od Beethovena sľub o napísaní sonáty. Tridsaťročný Ludwig, zaslepený svojimi citmi voči mladej šľachtičnej, dni a týždne presedí za klavírom, až sa mu podarí skomponovať jedinečnú sonátu lásky. Sonátu mesačného svitu.
Odovzdá nakoniec do rúk nevďačnej aristokratky Ludwig van Beethoven svoje dielo a dovolí prefíkanej žiačke vôbec sonátu vypočuť si? Vypláva ukrývané tajomstvo urodzenej slečny na povrch alebo sa jej ho predsa podarí utajiť? Akú úlohu v tomto príbehu zohrá prostoreká slúžka Angela, gróf Jozef Brunsvik a jeho sestra Zuzana?
Odpovede na tieto otázky Vám prinesie divadelne spracovaný príbeh o sonáte č. 14 cis-mol s názvom Mesačné svetlo lásky.
Umlčaný potomok
Dieťa, čo v stáročnú búrku prichádzalo ťažko na svet. Ten, čo pri prvom zaplakaní zobral matke navždy dych z pier. Dedič, čo moc bohatstva nikdy neokúsil, odvrhnutý syn rodu Erdödy, čo navždy umlčaným potomkom mal byť. Štyri svedectvá, vďaka ktorým ožije legendárny príbeh, ktorý bol pred viac ako 200 rokmi zamknutý bránou storočí.
Po roku 1794 sa ovdovelý gróf Jozef Erdödy zoznamuje s dcérou viedenského fiakristu, Alžbetou Meyerovou. Hoci dobre vedel, že táto žena neurodzeného pôvodu mu nikdy neporodí potomka, napriek tomu si ju zobral za svoju druhú manželku a v manželstve s ňou roky zotrvával. Avšak v jedno letné ráno sa osudovo zahľadel do siroty, zámockej slúžky Hanky. Uhorský kancelár bol každým dňom viac a viac očarený jej krásou, vnímavosťou srdca a citlivou povahou a mladé životom neskúsené žieňa zase u zrelého muža našlo oporu, pochopenie a vzájomnú náklonnosť. Ich lásku z krehkých pavučín odrážala hladina jazierka, prikrýval šum listov obrovského platana a kropil občasný voňavý letný dážď. City zaľúbencov zo zámockej záhrady sa postupne zintenzívňovali, boli si navzájom svetlom v tmách, až nakoniec jedného dňa Hanka zámockému pánovi odovzdala nepoškvrnený ručník svojho dievčenstva. O niekoľko týždňov mladá slúžka oznámila grófovi, že s ním čaká dieťa.
Ako zaľúbený majiteľ panstva príjme túto správu? Dovolí Hanke priviesť do ríše života erdödyovského potomka? Čo za skutok vykoná Alžbeta Meyerová, keď zistí, že ju jej vlastný muž podviedol so slúžkou? Komu prisľúbi lojálnosť a pomoc prostoreká správkyňa kuchyne Zita, ctihodná matka predstavená a cigánka Ilona?
Všetky podrobnosti o príbehu plnom lásky, šume listov platana a otvoreného srdca získate v divadelnom predstavení Umlčaný potomok.
Vôňa lupeňov
Príbeh starého českého rodu Chotek, príbeh krehkej lásky, príbeh bolestných ružových tŕňov, príbeh najkrajšieho a najvoňavejšieho rozária všetkých storočí, príbeh obrovskej potupy, príbeh obetavosti a nezlomnej vôle, ale predovšetkým životný príbeh kontesy, ktorá mala celý život ruky od hliny, avšak vždy voňala po ružiach.
Predstavenie Vôňa lupeňov vyrozpráva príbeh o osude, voľbe, životnej púti a pôsobení grófky Márie Henriety Chotekovej z Dolnej Krupej. Jednotlivé divadelné pasáže sú koncipované do piatich kľúčových etáp života Ružovej grófky. Prvá epocha – Osudný sľub – Vás prenesie do roku 1863, kedy za rušných okolností prichádza na svet Henrieta Choteková. V tento deň sa nečakane v kaštieli zjaví sudička, ktorá predpovedá malej Henrietke budúcnosť a dáva jej sľub, ktorý sa naplní na sklonku života hlavnej predstaviteľky príbehu. V druhej časti predstavenia – Voňavé detstvo – je zobrazená desaťročná Henrica. Už v detskom veku tohto nevinného, ale veľmi sčítaného dieťaťa tleje ohníček nadšenia k ružovým lupeňom a ľuďom. Často sa však dostáva do sporu so svojou matkou, ktorá vôbec nechápe jej plameň zanietenia k prírode a flóre. V tretej časti – Pichľavé tŕne – sa zoznámite s mladou dvadsaťročnou Henrietou, ktorú začína tajomný pôvab ruží lákať stále viac a viac. Aj ona chce spoznať pradávny príbeh večnej lásky, utkaný z ružových lupeňov. Náhle zatúži po zakázanom kvete. Za svoje previnenie však veľmi kruto zaplatí. V štvrtej pasáži – Henrietina zlatá éra - je ukázaná najúspešnejšia dekáda života Ružovej grófky. Vo svojich štyridsiatich – päťdesiatich rokoch táto žena nielenže vysádza niekoľko tisíc kríkov ruží, začína šľachtiť viaceré odrody a stáva sa z nej podnikateľka, ale takisto sa aktívne zapája do diania v prvej svetovej vojne. Posledná, piata časť životného príbehu Márie Henriety Chotekovej – Trpké vrásky Dušenky – zobrazuje dve desaťročia dvadsiateho storočia, v ktorých sa staručká grófka uzatvára pred svetom, a to i vďaka novým spoločenským zmenám a pozemkovej reforme. Celý príbeh Ružovej grófky završuje rok 1945, kedy vtrhnú do kaštieľa Dolná Krupá rabovači a posledná majiteľka tohto aristokratického sídla sa len bezmocne prizerá rabovaniu rodinného majetku.
Plavte s nami na vlnách histórie a preneste sa s lupeňmi ruží o viac ako 150 rokov nazad, do voňavého sveta kontesy z Ružového hája.
Ženy v nádeji
Hysterický prevrat v histórii alebo ručičky hodín naberajú opačný smer a stroj času nečakane spája osudy štyroch svätíc adventu s príbehmi nežnejších polovičiek histórie. Tie sa v prúde nádeje stávajú hlavnými hrdinkami adventného scénického predstavenia Ženy v nádeji.
Netrpezlivosť malého grófa Rudolfa spôsobí, že čas začne plynúť netradičným smerom. Dvanásťročný šľachtic v honbe za vianočnými darčekmi chce urýchliť skončenie štvortýždňovej predvianočnej prípravy na príchod Spasiteľa. V jednom okamihu pozapaľuje na adventnom venci naraz všetky štyri sviece a časostroj jedálenských hodín pretočí o pár týždňov dopredu, na Štedrý deň. Svojím konaním si nielenže rozhnevá Pána času, ale predovšetkým tomuto mocnému vladárovi rozsype jeho starostlivo zoradenú kartotéku týkajúcu sa adventného obdobia. Vďaka tomu príde k historicky neuskutočniteľným stretnutiam, a to k schôdzke štyroch najvýznamnejších svätíc adventu s nositeľkami ich mien. Ako napríklad, sv. Barbory a kráľovnej Barbory Celjskej, sv. Lucie a Lukrécie Borgia, sv. Adelaidy a Adely Ostrolúckej, sv. Evy a prostorekej slúžky Evy.
Príďte sa s nami dozvedieť, aké príbehy prinesú všetky tieto ženy a prečo práve nádej spája ich osudy.
Kde bolo, nebolo... alebo Netradičná rozprávková kaša
Pridajte sa a putujte s nami krajinou Kde bolo, nebolo..., teda piatimi miestami, kde sa varí netradičná rozprávková kaša. Toto nezvyčajné predstavenie v sebe ukrýva múdrosť, zveličovanie, výsmech hlúposti, ale najmä humor.
Prvý príbeh s názvom Ponuka čertovej dcéry Vás zavedie na zámocký dvor a prostredníctvom sluhu Mateja sa dozviete viac o tom, ako sa k nám niekedy pozemský život otočí chrbtom, zatiaľ čo peklo ponúka pomocnú ruku. Stačí iba tú svoju natiahnuť...
Na rozprávkovej výprave sa tiež stretnete s chudobnou matkou šiestich detí Franckou, ktorá aby nakŕmila svoje hladné deti, sa za menšiu krádež ocitne vo väzení a čaká na rozsudok smrti. Zrazu však za ňou prichádza netradičný hosť. Čo sa bude diať ďalej, tak to už vyrozpráva druhý príbeh Francka a Smrtka. V ňom sa môžete presvedčiť o tom, ako sa oplatí zachovať si zmysel pre humor aj v tých najťažších chvíľach. Aj madam Smrť sa totiž rada zasmeje...
Tretia rozprávka s názvom O koktavej Líze už podľa mena prezrádza, že hlavnou predstaviteľkou bude mladá a krásna šľachtičná Líza. Má však jednu menšiu vadu, a to, že neskutočne koktá. Preto jej otec povolal na zámok najlepších doktorov, aby Líze pomohli. Doposiaľ ju koktania nikto nedokázal zbaviť, až na jedného človeka. A práve ten sám na sebe zistí, že i podvodník si niekedy chvalabohu narazí svoj nos alebo kto sa s nečestným úmyslom zahráva, kliatbu na seba privoláva...
Ďalší príbeh Vás opäť zavedie na zámocký dvor, konkrétne do kráľovskej kuchyne, kde každoročne na sviatok svätého Jána riešia jednu veľkú dilemu. Akú? Viac už rozpovie štvrtá rozprávka s názvom O dvoch čarodejniciach alebo Kam sa stratila kuchárska kniha? Sami budete svedkami, že dve na prvý pohľad rovnaké veci nemusia mať rovnaký obsah a takisto čo všetko spôsobí malá chvíľka nepozornosti...
Posledná rozprávka s názvom Najväčší nezmysel vyrozpráva príbeh ustarostenej kráľovskej matky, ktorej jediný syn, dedič trónu, prišiel do veku, kedy by sa mu patrilo už oženiť a dať monarchii potomkov. Každý deň mu kráľovná dohovára, nahovára mu princezné, prináša mu portréty bohatých dcér šľachticov. Len on sa akosi nemá k svadobnému činu, hlavu má v oblakoch a sníva o nezmyslených veciach. Veď sa napokon presvedčte sami, že nezmysel je vždy len relatívny, a že najväčším boháčom je iba ten, kto má pokojný spánok a krásne sny...
Navštívte predstavenie Kde bolo, nebolo... alebo Netradičná rozprávková kaša a spoločne s nami sa na vlastné oči presvedčte, že aj netypické rozprávky môžu mať šťastný koniec.
Predstavenia na kľúč
Realizujeme tiež predstavenia podľa Vašich vlastných predstáv.
Chcete vidieť konkrétnu historickú postavu? Radi by ste sa ocitli v určitom historickom období prostredníctvom predstavenia vyskladaného z Vašich nápadov? Ani toto nie je pre teatro ORLUS problém.
Neváhajte nás kontaktovať s Vašou požiadavkou Predstavenia na kľúč na info@teatroorlus.sk.